NAJBITNIJA KARIKA U SARADNJI IZMEĐU UČENIKA I ŠKOLE JESTE RODITELJ
INFORMISANOST
- Upis u školu traje tokom cele školske godine. Za upis u školu neophodno je mišljenje interresorne komisije, a za upis u prvi razred i izveštaj lekara pedijatra.
- Najbitniji izvor informacija je odeljenski starešina (roditeljski sastanci, individualni razgovori..)
- Oglasna tabla za roditelje ( sa desne strane posle ulaza u boravak) je mesto gde ćete naći informacije
- Roditelj je obavezan član Tima za dodatnu podršku
- Roditelj, odnosno staratelj daje saglasnost za sprovođenje individualnog obrazovnog plana
- Roditelj je dužan da obavesti odeljenskog starešinu u slučaju odsustva učenika iz škole i opravda lekarskim izveštajem odsutvo.
- Roditelj daje izjavu ukoliko je saglasan da učenik može samostalno da dolazi i odlazi iz škole.
- Prvi korak u komunikaciji uvek je odeljenski starešina, ukoliko se na ovom nivou problem ne reši sledeća osoba je rukovodilac smene, zatim stručni saradnici (pedagog, psiholog) i poslednji nivo je direktor.
- Roditelji i staratelji dece koji se nalaze u školi tokom trajanja nastave borave u prostoriji koja je predviđena za tu namenu na početku školske godine.
- Učenika-korisnika usluga Produženog boravka iz boravka može izvesti samo roditelj ili staratelj, ili lice koje su oni svojim potpisom ovlastili da to čini u njihovo ime.Pismeno ovlašćenje stoji u Produženom boravku.
- Usluge boravka mogu koristiti svi učenici od prvog do četvrtog razreda (sa teritorije grada Novog Sada), kao i učenici viših razreda koji plaćaju predviđeni mesečni iznos.
- Za vreme trajanja nastave, u boravak mogu biti dovođeni samo učenici po odluci IOP tima, i to najviše na jednom velikom odmoru.
- Nastavnici, učenici, roditelji i gosti su obavezni da u školu dolaze u skladu sa normama urednog izgleda i prikladnog odevenja.
BEZBEDNOST
- Zaposleni, roditelji i učenici obavezni su da direktoru, pomoćniku direktora, sekretaru Škole, dežurnom nastavniku ili drugom ovlašćenom licu, prijave svaku pojavu za koju posumnjaju da bi mogla da ugrozi zaštitu i bezbednost učenika.
- Roditelj ne sme svojim ponašanjem u ustanovi da izazove ili doprinese pojavi nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.
- U ustanovi je zabranjeno: fizičko, psihičko i socijalno nasilje; zlostavljanje i zanemarivanje dece i učenika; fizičko kažnjavanje i vređanje ličnosti, odnosno seksualna zloupotreba dece i učenika ili zaposlenih
- Fotografisanje, snimanje i objavljivanje drugih učenika ili situacija u kojima su drugi učenici podrazumeva kršenje prava na privatnost.
ZDRAVSTVENA ZAŠTITA
- Učenika čije zdravstveno stanje, prema nalazu nadležnog lekara, predstavlja opasnost za ostale učenike i zaposlena lic, roditelji ne smeju slati na nastavu niti na druge aktivnosti u organizaciji Škole.
- Roditelja učenika čije je zdravstveno stanje, prema (proceni direktora, pomoćnika direktora, nastavnika ili stručnog saradnika TIMA), može predstavljati opasnost za druge učenike i zaposlena lica, obavezuje se da takvog učenika odvede na odgovarajući pregled i zabranjuje mu dolazak na nastavu i druge aktivnosti koje organizuje Škola, dok nadležni lekar ne potvrdi da opasnost ne postoji.
- U slučaju objektivne sumnje na postojanje zdravstvenih tegoba kod deteta, nastavnik o tome obaveštava roditelje, koji su dužni da dete odvedu kod izabranog lekara na pregled.
- Po ozdravljenju, roditelj donosi potvrdu od izabranog lekara da je dete zdravstveno sposobno za pohađanje nastave.
- U slučajevima kada korisnik boluje od zaraznih bolesti, roditelj je obavezan da obavesti ustanovu.
- Roditelji su obavezni da na upisu učenika u Osnovnu školu dostave izveštaj lekara pedijatra.